Intervencija u ilegalnom staračkom domu – kako zaštititi naše bližnje?

U svojoj karijeri sam radila na jednom nevjerojatnom slučaju, gdje je vlasnica ilegalnog doma za starije i nemoćne čak nakon 11 inspekcija ponovo nastavila s radom, primajući nove štićenike. Već nakon prve inspekcije, centar za socijalnu skrb je izmjestio većinu štićenika, osim njih četvero za koje nije bilo mjesta. Sama vlasnica ih je trebala izmjestiti, no umjesto toga – ona ih je dovela još pet.

Cijela priča je došla i do ekipe Provjerenog, zahvaljujući Kristijanu Postružinu, čija je baka bila smještena u taj dom. Obitelji štićenika su pokazali jedan uređeni apartman, te nisu ni pomislili na to da dom nema dozvolu za rad. Vlasnica je inzistirala na plaćanje u gotovini, te izdavala lažne rukom ispisane ‘račune’. Ekipa provjerenog me posjetila za više detalja o ovom slučaju, kao tadašnju načelnicu Samostalnog sektora za upravni i inspekcijski nadzor u socijalnoj skrbi.

“Zatečeni su izrazito nehigijenski uvjeti, zapušteni prostori, korisnici su bili neadekvatno i neprimjereno zbrinuti, nije se vodila adekvatna skrb i njega. Zatečeno je pet korisnica koje su imale demenciju, bile su zaključane u jednoj prostoriji u izdvojenom dvorišnom objektu. Smještene su bile na madrace bez plahti, bez posteljine. Bile su gladne, žedne, vidljivo su bile zapuštenog fizičkog izgleda i zdravstvenoga stanja” 

“U WC-ima su bile fekalije koje nisu čišćene, ispod stubišta koje je ispred doma bio je otvoren šaht iz kojeg je curila kanalizacija i preko kojeg se prelazilo odnosno preskakalo da bi se došlo do korisnika”

Objekt je posjećivala i liječnica, koja nije bila ovlaštena za brigu o pacijentima. Naplaćivala je svoj dolazak, da bi popila kavu te na kratko obišla pacijente uz tlakomjer. “Može se opravdano sumnjati da je jedna liječnica bila upoznata sa stanjem korisnika, da je dolazila, da je ordinirala terapiju i da je brinula o korisnicima koji nisu bili njeni pacijenti. Nije jasno kako liječnik može brinuti i uopće pregledavati zdravstveno stanje pacijenta za kojeg nije ovlašteni liječnik niti ima njegov zdravstveni karton”, dodala sam za intervju.

Na dan emitiranja priloga od Provjerenog, došlo je do još jedne intervencije u ovom ilegalnom domu. Uz pratnju policije, djelatnici socijalne skrbi su zatekli horror.

“Po izlasku su čuli lupanje iz jedne od soba i vratili su se natrag. Vidjeli su da su vrata od sobe zaključana izvana, otključali su ih i unutra je bila gospođa”

“Ne znam koliko mi puta trebamo doći više ovdje na ovu adresu da mi možemo zatvoriti ovaj objekt i da se više takva usluga ne pruža. Ovo je nehumano za starije građane naše države i ovo je nehumano za naše društvo”, dodala sam za kraj intervjua.  Starica za kojom se tragalo nije pronađena nakon pretrage doma, te će se na kraju proglasiti nestalom.

Kako bi zaštitili svoje bližnje, dobro provjeravajte domove u koje ih smještate. Traženje novca u gotovini, onemogućavanje posjeta ili kontakta s bližnjima su svakako razlozi za intervenciju. Naš ured se bavi i zaštitom prava krajnjih korisnika domova, jer ovakvi slučajevi ne smiju prolaziti nekažnjeno.

(Izvorni članak: https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/provjereno-staracki-dom-iz-horor-filmova-jos-uvijek-ilegalno-radi—727116.html)